STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Maja 01 2024 23:56:06   
MINISTER EDUKACJI
MINISTER EDUKACJI
W ŻEROMSKIM
PROJEKTY







Nawigacja
REFORMA EDUKACJI

MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

NAUCZYCIELE

ABSOLWENCI

BIBLIOTEKA

PEDAGOG SZKOLNY

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2018

WOLONTARIAT

PCK

RADA RODZICÓW

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
WIZYTA ARCYBISKUPA
„Gdybyśmy nie mieli sakramentu Kapłaństwa,
nie mielibyśmy Pana”

„Z wielką radością w imieniu całej wspólnoty I Liceum Ogólnokształcącego pragnę powitać Czcigodnego Gościa Jego Ekscelencję Księdza Arcybiskupa, który przybywa do naszej szkoły wraz z Księdzem Proboszczem tutejszej parafii Świętego Brata Alberta” – tymi ciepłymi słowami został powitany Pasterz Archidiecezji Częstochowskiej Ksiądz Arcybiskup Stanisław Nowak przez Panią Dyrektor Bożenę Bańską w I Liceum Ogólnokształcącym w Zawierciu.
Po raz pierwszy od kilku lat nasza szkoła otrzymała zaszczyt przyjęcia następcy Apostołów, czwartego biskupa częstochowskiego, który pośród wielu płaszczyzn duszpasterskiej posługi umiłował spotkania z Kościołem młodych. W Roku Kapłańskim, który został ogłoszony decyzją Ojca Świętego Benedykta XVI dnia 19 czerwca z okazji 150 rocznicy „narodzin dla Nieba” Proboszcza z Ars, św. Jana Marii Vianneya, społeczność I Liceum Ogólnokształcącego z radością przyjmowała dostojnego Gościa, który przybył z misją umocnienia serc wiernych Chrystusowi.
W to historyczne spotkanie złotymi literami wpisała się młodzież wszystkich klas I Liceum, która przygotowała Akademię oraz oprawę wokalno – instrumentalną. Cały scenariusz spotkania modlitewno – artystycznego oparty został na kanwie słów Patrona bieżącego roku liturgicznego, Świętego Jana Marii Vianneya. Podczas jednego ze swych kazań, których słuchała cała Francja, miał on powiedzieć, że „gdybyśmy nie mieli sakramentu Kapłaństwa, nie mielibyśmy Pana”.
Nasza młodzież powtórzyła te słowa w czasach wielkiego odpływu ewangelizacyjnego oraz cichej apostazji milionów, niejako w ten sposób wznosząc ku Bogu w Trójcy Jedynemu żarliwą modlitwę o nowe i święte powołania do służby Bożej. Chłód duchowy zagubionych pokoleń, którego doznaje młody człowiek, wchodzący w świat pełen nowych wyzwań, zdaje się dotykać samego serca ludzkiej duszy. Stąd wielkie dziękczynienie wyrażone w tej Akademii za niepojęty dar kapłaństwa, było zarazem wyznaniem wiary młodego pokolenia.

Słowa świętego Patrona: „gdybyśmy mieli wiarę, ujrzelibyśmy Boga ukrytego w kapłanie niczym światło za szkłem, jak wino zmieszane z wodą” zdawały się doskonale korespondować z poezją zaprezentowaną przez uczniów I Liceum. Przywołano teksty kapłana – poety Jana Twardowskiego, który napisał:
„Własnego kapłaństwa się boję,
własnego kapłaństwa się lękam
i przed kapłaństwem w proch padam,
i przed kapłaństwem klękam…”.
Wspaniałą oprawę uroczystego spotkania stanowił zespół instrumentalno – wokalny, który przez wiele dni pracował nad muzyczną interpretacją znanych utworów religijnych. Żywe słowo stało się przez to jeszcze bliższe serc słuchających. Wybór pieśni wpisał się niejako w cichą odpowiedź młodych serc, które pragną pozostać na zawsze wierne Bogu, Krzyżowi i Ojczyźnie.
Na zakończenie Akademii skierowano życzenia na ręce Jego Ekscelencji z racji srebrnego jubileuszu sakry biskupiej. Młodzież wręczyła Księdzu Arcybiskupowi kwiaty jako wyraz wdzięczności i przywiązania do Dobrego Pasterza, który przybył do naszej wspólnoty w osobie dostojnego Gościa.
Karol Wojtyła w wierszu „Stanisław” zostawił nam bardzo trafne słowa:
„Pragnę opisać Kościół -
mój Kościół, który rodzi się wraz ze mną,
lecz ze mną nie umiera - ja też nie umieram z nim,
który mnie stale przerasta…”.
Biorąc udział w spotkaniu młodych, którzy serdecznie przywitali swojego Pasterza, można było zrozumieć sens i cel Kościoła. Wspólnoty, która rodzi się wraz z nami, lecz z nami nie umiera, ponieważ miłość Boga trwa przez całą wieczność.