Informacja o Szkolnym Projekcie Comeniusa
Stało się! Po wielu zabiegach i staraniach, we wrześniu 2004 roku, nasza szkoła oficjalnie przyłączyła sie do realizacji szkolnego projektu w programie Socrates Comenius.
Comenius to program mający na celu podniesienie jakości kształcenia i wzmocnienie wymiaru europejskiego poprzez promowanie międzynarodowej współpracy szkół oraz doskonalenie rozwoju zawodowego nauczycieli i kadry bezpośrednio zaangażowanej w proces edukacji szkolnej. Do zadań programu należy również promowanie nauki języków obcych oraz kształtowanie świadomości interkulturowej. Możliwe sa trzy typy projektów: Szkolne Projekty Comeniusa, Językowe Projekty Cemeniusa oraz Projekty Rozwoju Szkoły. Młodzież naszej szkoły uczestniczy w pierwzym z w/w projektów.
Zadaniem Szkolnych Projektów Comeniusa jest promocja współpracy międzynarodowej pomiędzy grupami uczniów i nauczycieli z różnych krajów europejskich, a więc stworzenie uczestnikom możliwości wzajemnego poznania krajów, kultur oraz sposobów myślenia i stylów życia. Partnerzy pracują nad projektem w ramach regularnych zajęć szkolnych oraz podczas wizyt roboczych w szkołach partnerskich. Wizyty w krajach członkowskich programu, bezpośredni kontakt z uczestnikami projektu, możliwość wymiany poglądów, zetknięcie sie z obcą kulturą, niepodwazalne walory projektu, których efektem będzie zwiększenie motywacji do nauki języków obcych.
Mając na uwadze powyższe założenia i cele, zaangażowaliśmy się w projekt o bardzo ciekawej tematyce: "Łacińskość czyli Europa: od teraźniejszości do przeszłości, od przeszłości do teraźniejszosci". Będąc świadomi faktu, iż projekt powinna realizować jak największa liczba uczniów i nauczycieli a jego elementy powinny czy różne dyscypliny nauczania, do pracy nad nim włączyło sie 10 nauczycieli oraz 50 uczniów naszej szkoły.
Uczestnikami programu, oprócz naszego liceum, są szkoły z Austrii, Belgii, Bułgarii, Czech, Hiszpanii oraz dwie szkoły z Włoch, w tym jedna koordynująca. W celu usprawnieniu prac nad projektem i realizacji jego założeń, uczniowie zostali podzieleni na małe zespoły podległe poszczególnym nauczycielom. Drużyny kilkuosobowe gromadzą i opracowują materiały głównie dotyczące wpływów łaciny na język, kulturę i sztukę naszego kraju. Obecnie jesteśmy w trakcie realizacji planów i założeń, które przedstawiliśmy podczas pierwszej wizyty w Mirano (Włochy) w październiku 2004 roku (relacja wizyty w załączniku Gazetka szkolna Sokrates Tańczący). W planach kolejne spotkania tym razem w Wiedniu (kwiecień '05) oraz Brukseli (październik '05). Realizacja programu, to dla nasz duże wyzwanie i przedsięwziecie, którego realiziacja tym bardziej cieszy im widoczny zapał i zaangażowanie naszych uczniów. Dziękujemy dyrekcji za poparcie naszego projektu, zainteresowanym nauczycielom oraz uczniom. Zapraszamy do dalszej współpracy!
Szkolny koordynator projektu: Joanna Pencak
oraz współpracujący nauczyciele
< a href="SOCRATESCOMENIUSstrona.ppt">Prezentacja o projekcie Socrates Comenius |