ŚWIETA LICZBY Π
Dodane przez Karina dnia Marzec 20 2014 16:03:24

W piątek 14.03.2014r. uczniowie klasy Ie i Ia wraz z opiekunami uczestniczyli w obchodach Święta Liczby Π w Instytucie Chemii na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach.

Czytaj więcej...


Rozszerzona zawartość newsa

Chemia od dawna była nauką posiadającą swoją własną magię. Alchemiczna mgła, nagłe zmiany barwy, efektowne samozapłony… To tylko jedne z wielu doświadczeń, przy których chemik może się zmienić w czarodzieja. Koło Naukowe Chemików "Aqua Regia" zabrało „ żeromiaków” w podróż w krainę chemicznej magii! Zobaczyliśmy coś naprawdę interesującego. Poznaliśmy tajniki kryjące się za efektownymi eksperymentami.
Po pokazach zwiedziliśmy pracownie Instytutu Chemii: Zakład Chemii Analitycznej, Zakład Chemii Organicznej, Zakład Chemii Nieorganicznej i Zakład Chemii Polimerów.
Największym zainteresowaniem cieszyły się pokazy dotyczące polimerów z pamięcią kształtu, czyli materiałów inteligentnych, zdolnych do zmiany swojego kształtu pod wpływem bodźca zewnętrznego. Są to kopolimery oparte na polilaktydzie. Polimery wykazujące fluorescencję, które można wykorzystać w optoelektronice to polimery będące poliimidami w roztworze i w ciele stałym w postaci blend z polimetakrylanem metylu.
Koordynatorem wyjazdu była p. profesor Renata Wizor