WYKŁAD DZIAŁANIE LEKÓW
Dodane przez Lazko dnia Listopad 20 2013 15:16:00

W poniedziałek 18 listopada 2013 r. nasza szkoła gościła w swoich murach Pana Profesora Huberta Wojtaska–Dziekana Wydziału Chemii Uniwersytetu Opolskiego. Uczniowie klas biologiczno-chemicznych, czyli IE i IIE oraz zainteresowana tematem IIIC mieli możliwość wzięcia udziału w wykładzie przygotowanym przez prof. H.Wojtaska pt: „Jak działają leki?”. Pan profesor został zaproszony do naszego liceum przez Panią mgr Katarzynę Zemła. Sama tematyka wykładu związana jest z pie rwszą pomocą przedmedyczną, realizowaną w ramach Edukacji dla Bezpieczeństwa.
Około 10:45 uczniowie, biorący udział w wykładzie spotkali się pod salą, w której miał się on odbyć. Po kilku minutach na sali pojawił się Pan Profesor Hubert Wojtasek, który po przedstawieniu się, krótko streścił nam o czym będzie dzisiaj mówił.

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

Na wykładzie dowiedzieliśmy się co to jest lek oraz jakiego może być on pochodzenia, np. zwierzęcego, chemicznego czy ludzkiego.
W wyjątkowo ciekawy sposób prof. H.Wojtasek przedstawił nam mechanizm działania leków. Wszyscy z zaciekawieniem słuchali profesora, próbując jednocześnie przypomnieć sobie informacje z biologii i chemii, które poznali do tej pory – w końcu w wykładzie brały udział klasy interesujące się tymi dziedzinami nauki. Dowiedzieliśmy się na czym polega ich oddziaływanie z żywym organizmem. Uczniowie z różnych klas chętnie odpowiadali na pytania, które w czasie wykładu zadawał nasz gość. Mniej więcej w połowie wykładu zorganizowano pięciominutową przerwę, na której wszyscy dyskutowali o właśnie zdobytej wiedzy i zastanawiali się nad różnymi aspektami dotyczącymi leków. Dowiedzieliśmy się również, że niektóre substancje, z których wytwarzane są leki, mogą zostać zmienione w narkotyki. Pod koniec naszego spotkania z prof. Wojtaskiem mieliśmy okazję zadać mu kilka pytań, m.in. „jak działają leki antydepresyjne?” czy „ jak osłonki oddziałują na ludzki organizm?”.
Spotkanie z prof. Hubertem Wojtaskiem na pewno długo zostanie w naszej pamięci. Wykład zainteresował nas i jeszcze przez kolejne godziny, a nawet dni, uczniowie dyskutowali na tematy związane z lekami. Myślę, że to spotkanie zachęciło nas wszystkich do pogłębiania swojej wiedzy na temat leków i nie tylko.

Małgosia Cichecka, kl. IIE