PCK
Dodane przez dama dnia Październik 25 2013 16:35:27

Szkolne Koło PCK z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu udało się na jednodniową wycieczkę do Krakowa, na wystawę „The Human Body”(17.10.1013).

Około godziny 9:00 pod opieką prof. Agnieszki Łączkowskiej i prof. Joanny Dziechciarz, wyruszyliśmy autokarem spod szkoły, by zgłębić tajemnice ludzkiego ciała.

Na miejsce jechaliśmy jakieś dwie godziny, jednak czas dojazdu bardzo szybko nam minął prawdopodobnie dlatego, że...

Czytaj więcej...

Zapraszamy do galerii

Rozszerzona zawartość newsa

Szkolne Koło PCK z I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego w Zawierciu udało się na jednodniową wycieczkę do Krakowa, na wystawę „The Human Body”(17.10.1013).

Około godziny 9:00 pod opieką prof. Agnieszki Łączkowskiej i prof. Joanny Dziechciarz, wyruszyliśmy autokarem spod szkoły, by zgłębić tajemnice ludzkiego ciała.

Na miejsce jechaliśmy jakieś dwie godziny, jednak czas dojazdu bardzo szybko nam minął prawdopodobnie dlatego, że wśród uczestników wycieczki panowała świetna atmosfera – wszyscy spędzali ten czas na rozmowach i radosnym śmiechu. Po otrzymaniu biletów i wejściu do środka nie zauważyliśmy niczego specjalnego – zostawiliśmy kurtki w szatni, po czym zostaliśmy wprowadzeni do poczekalni, w której czekaliśmy na naszego przewodnika. Ku uciesze damskiej części naszej grupy okazał się nim: przystojny student medycyny!!!. Na początku Pan Maciej wyjaśnił skąd pochodzą powstałe eksponaty. Okazało się, że są to prawdziwe ludzkie ciała, których właściciele za życia wyrazili zgodę, by ich ciała po śmierci posłużyły celom naukowym. Zostały one poddane procesowi plastynacji, który polega na wypełnieniu tkanki ludzkiej polimerem na poziomie komórkowym, dzięki czemu ciało nie ulega rozkładowi.

Cała wystawa podzielona była na dziewięć galerii. Pierwsza z nich to galeria układu kostnego, na której mogliśmy zobaczyć wszystkie kości, które znajdują się w naszym ciele – od najmniejszych kosteczek słuchowych aż po kość udową. Dowiedzieliśmy się również, jak i z czego zbudowane są kości. Kolejna galeria dotyczyła układu mięśniowego. Eksponaty były ustawione w różnych pozach, by jak najlepiej pokazać ich ułożenie w ciele człowieka. Tutaj dowiedzieliśmy się, że np. na naszej twarzy posiadamy liczne mięśnie odpowiadające za naszą mimikę, a także, ku uciesze męskiego grona naszej grupy, że tak naprawdę każdy z nas posiada, tzw. „kaloryfer” na brzuchu. Kolejna galeria przedstawiała układ nerwowy, w której zobaczyliśmy jak rozmieszczone są nerwy w naszym ciele. Układ krwionośny uzmysłowił nam, jak szerokie są m.in. tętnice w naszym ciele. Były one przedstawione jako kolorowe odlewy umieszczone w specjalnych gablotach. Kolejne galerie: układu oddechowego, pokarmowego i rozrodczego przedstawiały nie tylko poszczególne organy, lecz także ich zmiany nowotworowe. Mogliśmy zobaczyć, np. płuca zdrowej osoby i płuca palacza. Widok ten skutecznie odstraszał od palenia, a nawet powodował, że osoby zwiedzające ekspozycję rezygnowały z palenia. Świadczył o tym pojemnik pełen opakowań z papierosów. Czy aby na pewno?... Oby!!! Przedostatnia sala dotyczyła rozwoju prenatalnego człowieka, w której mogliśmy zaobserwować jak wygląda płód człowieka w poszczególnych etapach rozwoju. W ostatniej części wystawy, dotyczącej możliwego wyglądu ludzkiego ciała w przyszłości, dowiedzieliśmy się o różnych innowacjach w medycynie. Oczywiście nie obyło się bez pytań w poszczególnych salach. Nasza grupa chłonęła każdą informację dotyczącą ciała ludzkiego, a także tego jak o nie dbać.

Niestety główna część naszego wyjazdu dobiegła końca. Wszyscy byliśmy zafascynowani tym, co zobaczyliśmy i żywo o tym dyskutowaliśmy, nawet w czasie przerwy na posiłek. Około godziny 15:00 wszyscy szczęśliwi, jednak już nie tak energiczni jak na początku wycieczki, wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną do domu.

Trzeba przyznać – ekspozycja „The Human Body” zrobiła na nas niesamowite wrażenie, pokazując jak funkcjonuje i wygląda ludzkie ciało. Oczywiście, najbardziej zafascynowani budową wewnętrzną ludzkiego organizmu byli uczniowie z klas biologiczno-chemicznych. Około 17:00 wszyscy wyczerpani nadmiarem wrażeń wróciliśmy do domu z nowo nabytą wiedzą, która jedynie zachęca nas do dalszego zgłębiania tajemnic ludzkiego ciała. Czekamy na kolejną wycieczkę Szkolnego Koła PCK!
M. C., Opiekun SK PCK

Zapraszamy do galerii