SESJA NAUKOWA POŚWIĘCONA „WESELU” STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO PT. „HISTORIA WESOŁA, A OGROMNIE PRZEZ TO SMUTNA…”
Dodane przez czar dnia Grudzień 15 2015 12:31:10
SESJA NAUKOWA POŚWIĘCONA „WESELU” STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO PT. „HISTORIA WESOŁA, A OGROMNIE PRZEZ TO SMUTNA…”zorganizowana w dniu 14 grudnia 2015 r., w ramach współpracy patronackiej z Akademią Jana Długosza w Częstochowie.


Mija już drugi rok od podpisania umowy patronackiej, jaką zawarła nasza szkoła z Akademią Jana Długosza w Częstochowie. Dnia 14 grudnia 2015 roku odbyła się już piąta(!) sesja naukowa, tym razem poświęcona najsłynniejszemu dramatowi Wyspiańskiego- „Weselu”, którą zatytułowaliśmy „ Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna”. Gościem honorowym była Pani doktor Joanna Warońska adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza. Zainteresowania naukowe Pani doktor koncentrują się przede wszystkim wokół dramatu pierwszej połowy XX wieku, ale również jest znawcą literatury i kultury Młodej Polski (zwłaszcza twórczości Wacława Berenta czy właśnie Stanisława Wyspiańskiego).

Czytaj więcej...

Rozszerzona zawartość newsa

SESJA NAUKOWA POŚWIĘCONA „WESELU” STANISŁAWA WYSPIAŃSKIEGO PT. „HISTORIA WESOŁA, A OGROMNIE PRZEZ TO SMUTNA…”zorganizowana w dniu 14 grudnia 2015 r., w ramach współpracy patronackiej z Akademią Jana Długosza w Częstochowie.


Mija już drugi rok od podpisania umowy patronackiej, jaką zawarła nasza szkoła z Akademią Jana Długosza w Częstochowie. Dnia 14 grudnia 2015 roku odbyła się już piąta(!) sesja naukowa, tym razem poświęcona najsłynniejszemu dramatowi Wyspiańskiego- „Weselu”, którą zatytułowaliśmy „ Historia wesoła, a ogromnie przez to smutna”. Gościem honorowym była Pani doktor Joanna Warońska adiunkt w Instytucie Filologii Polskiej Akademii im. Jana Długosza. Zainteresowania naukowe Pani doktor koncentrują się przede wszystkim wokół dramatu pierwszej połowy XX wieku, ale również jest znawcą literatury i kultury Młodej Polski (zwłaszcza twórczości Wacława Berenta czy właśnie Stanisława Wyspiańskiego). Na sesji w roli prelegentów wystąpiły również nasze uczennice. Katarzyna Kwiecińska z kl. IIIC, która przedstawiła nam prezentację multimedialną poświęconą Stanisławowi Wyspiańskiemu jako „twórcy kompletnemu”. Kasia również dokonała analizy i interpretacji kilku obrazów pisarza. Aleksandra Czech, Klaudia Frączek z kl. IIB - opracowały prezentację, którą zatytułowały „Chocholi taniec wokół Wesela”, skupiając się na analizie dramatu. Podczas sesji również mogliśmy się zapoznać z kilkoma scenami z „Wesela”, które wręcz zawodowo zostały odegrane przez uczniów klasy II B: Radczyni - Magdalena Sołtysik, Klimina - Kinga Buła, Pan Młody - Dominik Grabowski, Panna Młoda - Katarzyna Pajda, Dziennikarz - Anna Gała, Czepiec - Anita Kowalczyk. Na zakończenie spotkania obejrzeliśmy Kabaret Skeczów Męczących, który sparodiował kilka scen „Wesela” oraz scenkę napisaną przez Dominika Grabowskiego z kl. II B, będącą bardzo luźną parafrazą dramatu Wyspiańskiego, przedstawioną przez Martę Graboś i Mateusza Dudka również uczniów klasy II B. Kolejna sesja już w marcu, jej bohaterem będzie Bolesław Prus, właściwie Aleksander Głowacki herbu Prus - prozaik, nowelista i publicysta okresu pozytywizmu, współtwórca polskiego realizmu, kronikarz Warszawy, myśliciel, popularyzator wiedzy i działacz społeczny. Zapraszamy

Koordynator
Maja Janus