Szczęśliwa młoda"dziewiątka"
Dodane przez dnia Październik 23 2007 14:25:44
Dwudziestu uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego wróciło z Hockenheim. Zawiercianie przebywali tam w ramach dziewiątej już wymiany polsko-niemieckiej. Współpraca pomiędzy I LO w Zawierciu i Carl-Friedrich-GauSS-Gymnasium w Hockenheim trwa od 1993 roku.

Po stronie niemieckiej głównym organizatorem wymiany był nauczyciel historii i języka niemieckiego Wolfgang Schneider. Wraz z polskimi uczniami do Niemiec udali się dyrektor I LO dr Lech Młodziński oraz nauczyciele języka niemieckiego - Felicja Otręba i Andrzej Syc. Polscy opiekunowie byli bardzo zadowoleni z tegorocznego wyjazdu.
- Moim zdaniem była to bardzo udana wymiana - mówi dr Lech Młodziński. - Młodzież naszego liceum miała możliwość poznania zabytków i kultury naszych zachodnich sąsiadów. Świetną lekcją wychowania obywatelskiego było zwiedzenie Parlamentu Europejskiego w Strasburgu oraz Parlamentu Krajowego (Landtagu) Badenii-Witenbergii. Mam nadzieję, że nasza polsko-niemiecka współpraca będzie kontynuowana w kolejnych latach.
Uczestnicy wymiany zwiedzili Heidelberg, Rohenburg, Wurzburg, Trewir i Spirę, a także wspomniany już Parlament Europejski we francuskim Strasburgu i Sttutgart, gdzie siedzibę ma rząd i parlament kraju związkowego Baden-Wirtemberg. W tym ostatnim mieście z uczniami spotkał się polityk CDU Karl Klein.
Grupa odbyła podróż do Niemiec i z powrotem samolotem z lotniska w Pyrzowicach.
Zawiercianie przebywali w Niemczech od 16 - 26 września bierzącego roku.
Grupa niemiecka przyjedzie do naszego miasta 15 września 2008 r.
W wymianie wzięli udział Justyna Treścińska, Anna Dorobisz, Magdalena Nazimek, Alicja Stolarczyk, Michał Cudanowski, Ewa Dobrek, Paweł Dratwa, Anna Kotarska, Marlena Nowak, Bożena Duda, Joanna Król, Michał Matusik, Dawid Wierzbicki, Karolina Mikoda, Ewa Kadłubek, Magdalena Krzysik, Kamil Górecki, Partycja Gola, Karolina Kaziród.