STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Wrzesień 22 2023 11:08:57   
MINISTER EDUKACJI
MINISTER EDUKACJI
W ŻEROMSKIM
PROJEKTYNawigacja
REFORMA EDUKACJI

MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

NAUCZYCIELE

ABSOLWENCI

BIBLIOTEKA

PEDAGOG SZKOLNY

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2018

WOLONTARIAT

PCK

RADA RODZICÓW

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
WYKŁAD Z GEOGRAFII PANA MARCINA FILI - BIORÓŻNORODNOŚĆ DŻUNGLI
NAUKA

16 lutego część uczniów naszej szkoły miała okazję wziąć udział w niecodziennym wykładzie. Pan Marcin Fila przedstawił nam wiele ciekawych faktów o odwiedzonych częściach świata. A było ich naprawdę sporo! Dowiedzieliśmy się jak zachować się w dżungli - wilgotnym lesie równikowym oraz jak uchronić się przed atakiem ze strony węży czy pająków. Wysłuchaliśmy o klimacie, faunie i florze takich zakątków ziemi jak Gujana Francuska czy Sri Lanka.Mogliśmy też zobaczyć wiele zdjęć z owych podróży. Pan Fila przedstawił nam ogrom zdjęć gadów, płazów, przerażających pajęczaków czy bajecznie barwnych motyli. Wykład ten był niecodzienny, ponieważ stanęliśmy z tą dziką fauną oko w oko. Odważniejsza część uczniów mogła zbliżyć się czy dotknąć różnorakich skorpionów, pająków czy ogromnych glizd. Fotorelacje z tego wydarzenia także można znaleźć na naszym facebooku. Dziękujemy za dostarczoną wiedzę i liczymy na więcej ciekawych opowieści z podróży po całym świecie. spotkanie zorganizowały: Joanna Dziechciarz - Duda i Małgorzata Dziwińska.


Galeria zdjęć
SZCZĘŚLIWE NUMERKI
SAMORZĄD
Wylosowane szczęśliwe numerki na najbliższe dni:Poniedziałek (19.02) - 12

Wtorek (20.02) - 1

Środa (21.02) - 23

Czwartek (22.02) -16

Piątek (23.02) - 6


WARSZTATY "JAK ZROBIĆ FILM REKLAMOWY/PROMOCYJNY"
INNE
SZKOLNY KLUB RECENZENTA - PTASIEK W. WHARTON
PROJEKTY

,,Ptasiek” William Wharton
,,Ptasiek” to pierwsza książka amerykańskiego pisarza Williama Whartona, za którą pisarz został laureatem nagrody National Book Award.
Na stronach tej wzruszającej powieści poznajemy Ptaśka i Ala. Al jest szkolnym łobuzem-silnym, zabawowym, uganiającym się za dziewczynami. Z kolei Ptasiek to chuderlawy chłopak, który fascynuje się ptakami. Łączy ich przyjaźń. Niestety Al przestaje rozumieć swojego kumpla, gdyż ten całkowicie zatraca się w swojej pasji. Ptasiek marzy o wolności. Pragnie wzbić się w przestworza. „Ptak nie myśli o tym, co robi - jednym swobodnym ruchem skrzydeł odrzuca wszystko w jednej chwili. Wszystko bym dał, żeby się tego nauczyć”, świat ptaków pochłania Ptaśka. Jednak spokojną rzeczywistość chłopców burzy wojna. Ci młodzi ludzie wyruszają na front, by mierzyć się z wrogiem. Podczas walk Al poznaje samego siebie. Jego twarda skorupa pęka, gdy spotyka się ze śmiercią. Los chłopców znów splata się. Al trafia z ciężkimi obrażeniami do szpitala, gdzie leży również Ptasiek. Okazuję się, że jego pasja przeradza się w obłęd…
„Ptasiek” jest książką poruszającą i niezwykłą. Wraz z Ptaśkiem poznajemy dogłębnie świat ptaków. Badamy je, zgłębiamy ich zwyczaje i relację. Możemy spojrzeć na te skrzydlate istoty oczami pasjonata, ale także oczami samych ptaków…
Mierzymy się także z tematem choroby psychicznej. Możemy dostrzec jak duży wpływ na ludzką psychikę ma otoczenie. Ptasiek, chłopiec wrażliwy, pełen marzeń, pragnie odnaleźć w świeci harmonię, dobro i ład. Spotyka się z okrucieństwem i brakiem akceptacji. Rzeczywistość, w której żyje główny bohater jest okrutna i pusta - ogranicza jego własne ,,JA”. Ptasiek chce być wolny, więc ucieka w inny świat, w świat choroby. “Jesteśmy stuknięci, bo nie możemy pogodzić się z tym, że rzeczy dzieją się bez najmniejszego powodu i nie mają żadnego znaczenia. Nie podoba nam się obraz życia jako biegu przez płotki, które jakoś tam trzeba pokonać. Wydaje mi się, że każdy, kto nie jest wariatem, po prostu za wszelką cenę prze dalej. Żyją z dnia na dzień, tylko dlatego, że po jednym dniu przychodzi następny, a jak już skończą im się dni, zamykają powieki i mówią, że umarli”.
W utworze poznajemy również moc ludzkiej przyjaźni, która jest w stanie przetrwać wszystko - rozłąkę, wojnę, a nawet ciężką chorobę. Al mimo obłędu Ptaśka nie opuszcza go a wręcz przeciwnie, próbuje wyciągnąć przyjaciela z obłędu. Robi to za pomocą wspomnień z ich młodzieńczych lat. To pokazuje nam, że przeszłość jest w każdym z nas.
Jest to powieść o przyjaźni, której nie rozdziela nawet wojna; pasji, która przeradza się w obłęd i o dzieciństwie, które pozostaje na zawsze w każdym z nas. Polecam te książkę wszystkim.
Katarzyna Szlachcic

DAR DLA SZKOŁY
INNE

Z życzeniami przyjemnej lektury " Żerom" otrzymał niedawno dar od absolwentki rocznika 2006 - Pani Martyny Tyszczak.

Zbiór wierszy " Instalacja" to " czterdziestka skondensowanych ... utworów poetyckich", w których laureatka pierwszej nagrody w konkursie jednego wiersza w Sosnowcu prezentuje szczerą poezję, dotkniętą prawdziwymi emocjami.

Dziękujemy naszej absolwentce za ciepłe słowa o szkole, za pamięć i za podarowanie I LO swojej książki. Zapraszamy wszystkich do lektury zbiorku do szkolnej biblioteki! Dziękujemy także za stałą współpracę wolontaryjną naszych uczniów z MOPS-em i wiele działań, które wspólnie udało nam się urzeczywistnić.

ADM

WARSZTATY - LUKROWANIE PIERNIKÓW - 2018.02.13
INNE

W dniu dla niektórych pechowym, a dla nas szczęśliwym (13 luty) grupa zapaleńców spędziła miło czas poznając tajniki lukrowania, zdobienia pierników. Warsztaty poprowadziła pani Renata Skała, która wykonuje piękne, artystyczne pierniki, prowadzi liczne szkolenia w Polsce i zagranicą oraz jest właścicielką ulubionej przez wszystkich Cukierni-Kawiarni Skała.
Kolejny raz przekonaliśmy się, że to co łatwo wygląda do wykonania - wymaga wielkich umiejętności i precyzji. Każdy z uczestników wykonał zestaw walentynkowych pierników. Wielkie podziękowania dla pani Reni za poświęcony czas, przekazanie wiedzy i ciekawe zajęcia. Warsztaty zorganizowała Joanna Dziechciarz - Duda.

Galeria zdjęć
WOŚP - podsumowanie
SAMORZĄD

Mamy to: zebraliśmy 2101,2 zł!!!
Dziękuję wszystkim uczniom za ogromne zaangażowanie, bez Was nie byłoby tej imprezy! Zapraszamy do fotorelacji!

M.DZ


Galeria zdjęć
INFORMACJE
INNE
KOLEJNY SUKCES NASZEGO UCZNIA!!!
NAUKA

Miło nam poinformować, że Paweł Kowalczyk z klasy IIa w części ustnej II etapu 42 Olimpiady Języka Angielskiego otrzymał maksymalne noty: po 10 punktów za znajomość kultury i języka. Ogółem 10 punktów w tej części olimpiady. Brawo Paweł !!! I trzymamy dalej kciuki!

Opiekun J.P.

SPOTKANIE 29.01.2018
ERASMUS+

W dniu 29 stycznia 2018 roku odbyło się spotkanie w ramach projektu "Szkoła praktycznej ekonomii-młodzieżowe miniprzedsiębiorstwo" przy współpracy z Fundacją Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
Podczas spotkanie wyłoniono dyrektora naczelnego: Jakub Dulewicz, dyrektora do spraw finansów: Łukasz Kulesza oraz dyrektora do spraw marketingu: Weronika Zając.
Wszyscy zapoznali się z zasadami działalności firmy oraz ustalono dalsze działania.

OD PONIEDZIAŁKU FERIE!!!
INNE

Już w poniedziałek 29 stycznia rozpoczynają się ferie!

Drodzy uczniowie,


z okazji zbliżających się ferii zimowych życzymy Wam udanego, zasłużonego wypoczynku – po ważnym okresie próbnych matur oraz zdobywania ocen semestralnych. Udane ferie to jednak przede wszystkim bezpieczne ferie! Dbajcie o bezpieczeństwo swoje i innych – na stokach, lodowiskach, podczas wyjazdów krajowych i zagranicznych.
Udanych i bezpiecznych ferii!

ADM

Po feriach wracamy do szkoły 12 LUTEGO 2018 r.
Strona 3 z 170 < 1 2 3 4 5 6 > >>