STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Październik 22 2020 23:23:32   
MINISTER EDUKACJI
MINISTER EDUKACJI
W ŻEROMSKIM
PROJEKTYNawigacja
REFORMA EDUKACJI

MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

NAUCZYCIELE

ABSOLWENCI

BIBLIOTEKA

PEDAGOG SZKOLNY

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2018

WOLONTARIAT

PCK

RADA RODZICÓW

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W I LO
INNE

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jeden z najważniejszych dni w roku. Święto upamiętniające odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. W 1918 roku nasz kraj ponownie zaistniał na mapie Europy. Mówiąc o 11 listopada nie sposób pominąć bohatera, Józefa Piłsudskiego. Jest on postacią, której zasługi dla niezależności Polski są powszechnie uznane i cenione.

W naszej szkole z okazji obchodów święta, dnia 8 listopada, zorganizowany został konkurs wiedzy historycznej. Quiz, w którym brali udział reprezentanci klas pierwszych, to ciekawy pomysł klasy I E, realizowany pod opieką prof. Grażyny Zawały. Nieoczekiwanie do akademii przyłączyła się grupa osób z klasy II A. Samodzielnie przygotowali krótkie przedstawienie, w którym zaprezentowali wiersz ich autorstwa.

Po krótkiej przedmowie Pani Dyrektor oraz konferansjerów, rozpoczął się pierwszy etap konkursu. Wyświetlany film przedstawiał dzieje od 966 roku (chrzest Polski), aż do wstąpienia przez Polskę do Unii Europejskiej, 1 maja 2004 roku. Zadaniem drużyn było zapisanie jak największej ilości dat i wydarzeń, które przeliczane były na punkty. Kolejny etap to seria pytań zamkniętych, a następnie otwartych, która wyłoniła najlepszy zespół. Największą wiedzą historyczną wykazała się trzyosobowa grupa reprezentująca klasę I E. Drugie miejsce zajęły ex aequo klasa I D i I B.

Występ humanistycznej klasy drugiej to ukazanie Józefa Piłsudskiego odnoszącego zwycięstwo nad zaborcami, zaprezentowanie tekstu „Roty” oraz rymowanego wiersza. Mimo spontanicznej decyzji o występie, uczniowie klasy II A zadbali o każdy szczegół. Mówiąc o Piłsudskim pokazali także towarzyszącą mu klacz – Kasztankę. Wyśpiewany przez nich tekst piosenki „Kocham Wolność” zakończył dzisiejszą akademię.

„Czy warto pielęgnować historię i tradycje?” – to istota dzisiejszej debaty, która szczególnie wiązała się z dniem 11 listopada. Zebrane strony, widownia i marszałek (Bartosz Kulis) z klas I, II i III dyskutowali na temat dbania o tradycje. Początkowo jednomyślni uczestnicy, z czasem zaczęli się spierać i polemizować. Pomimo początkowej zgodności, odnośnie pielęgnowania historii, rezultat przeprowadzonej debaty poznamy we wtorek.

Pulina Znamirowska


Zapraszamy do galerii - fotki Mateusza Kota