STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Grudzień 09 2022 03:42:36   
MINISTER EDUKACJI
MINISTER EDUKACJI
W ŻEROMSKIM
PROJEKTYNawigacja
REFORMA EDUKACJI

MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

NAUCZYCIELE

ABSOLWENCI

BIBLIOTEKA

PEDAGOG SZKOLNY

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2018

WOLONTARIAT

PCK

RADA RODZICÓW

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
FUNDACJA DKMS

„ PRZYŁĄCZ SIĘ DO WALKI Z BIAŁACZKĄ”

W ostatnim tygodniu część SK PCK reprezentowała naszą szkołę w Starostwie Powiatowym i MOK Zawiercie w spotkaniu Fundacji DKMS.

Fundacja DKMS Baza Dawców Komórek Macierzystych Polska działa od 2008 roku. Rekrutuje już ok. 350 000 potencjalnych dawców szpiku kostnego. Celem Fundacji jest znalezienie dawcy dla każdego chorego na białaczkę pacjenta.

W Polsce co godzinę stawiana jest komuś diagnoza: nowotwór krwi, potocznie zwany białaczką. Dla wielu z tych osób jedyną szansą na wyleczenie jest przeszczep komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. A szansa na znalezienie takiego dawcy jest nikła – wynosi czasem 1:25000, czasem 1: kilku milionów, ale jest możliwa...dlatego im więcej potencjalnych dawców, tym większe są szanse na znalezienie tego właściwego.

Przedstawicielka fundacji na spotkaniach prezentowała zasady rejestracji w bazie dawców szpiku. W niedzielę o godz. 10.00 w MOK Zawiercie uczestnicy spotkania mogli zarejestrować się jako potencjalni dawcy. Odbyły się też pokazy pierwszej pomocy, a przedstawiciele uczniów klas III , którzy po raz pierwszy oddali krew w akcji krwiodawstwa, otrzymali listy gratulacyjne z rąk Prezesa PCK i Pana Prezydenta miasta Zawiercie.