  Rusza kolejna edycja kursów internetowych dla uczniów Filmoteki Szkolnej.
"Filmoteka Szkolna. Akcja!" dla uczniów
Kurs składa się z części teoretycznej - dotyczącej historii kinematografii, ze szczególnym uwzględnieniem kina polskiego oraz z części praktycznej, w której uczestnicy sami próbują swoich sił w roli krytyków filmowych bądź operatorów kamery. Możesz pracować samodzielnie, możesz działać w grupie. W czasie kursu otrzymasz wsparcie doświadczonego mentora, będziesz także miał okazję do wymiany pomysłów, uwag i doświadczeń z innymi uczestnikami kursu.
Dla kogo ten kurs:
Na kurs zapraszamy młodzież ze szkół ponadpodstawowych:
- pojedynczych uczniów
- grupy uczniów do 5 osób
Zgłoszenie na kurs powinno zostać wysłane przez nauczyciela - opiekuna ucznia bądź grupy uczniów uczestniczących w kursie.
Jak zorganizowany jest kurs?
Kurs prowadzony jest za pośrednictwem platformy internetowej. Każdy uczestnik/grupa otrzymuje login i hasło dostępu. Materiał merytoryczny podzielony został na tzw. moduły (opracowane w formie prezentacji z załączonymi materiałami - tekstami, filmami, ćwiczeniami).
Kurs składa się z sześciu modułów. Po drugim module uczestnicy wybierają jedną z dwóch proponowanych ścieżek: "Warsztat krytyka filmowego" bądź "Warsztat młodego reżysera".
Uczestnicy mają średnio 2 tygodnie na zapoznanie się z materiałami prezentowanymi w module oraz wykonanie proponowanych ćwiczeń, quizów i zadań. Z platformy mogą korzystać w dowolnym czasie.
Każdy moduł kończy się sprawozdaniem, do którego trzeba dołączyć efekty pracy (np. analizę wybranej sceny z filmu, relację z przeprowadzonej projekcji itp.). Każdy uczestnik/grupa ma ścisły kontakt ze swoim mentorem, który komentuje jego sprawozdania. Ma również dostęp do sprawozdań innych kursantów. Przewidziane są także inne sposoby interakcji (forum, rozmowa z mentorem).
Zakres tematyczny kursu:
moduł I, II, III (dla wszystkich)
Wiedza o filmie
- Początki kina, narodziny gatunku
- Krótka historia polskiego kina (na podstawie przykładów z Filmoteki Szkolnej)
- Kino dokumentalne
- Historia i ewolucja polskiej animacji (dla zainteresowanych)
Język filmu
- Podstawowe środki sztuki filmowej
moduł IV, V, VI
Warsztat krytyka filmowego
- analiza filmowych środków wyrazu
- analiza ujęć i scen
- krytyka filmowa, organizacja pokazów filmowych, jak dyskutować i debatować, szkolny dkf
- recenzje filmowe
Warsztat młodego reżysera
- inspiracje filmowe
- logline, treatment, scenariusz
- praca z kamerą
- montaż
Zaświadczenie:
Warunkiem otrzymania zaświadczenia o ukończeniu kursu jest zaliczenie wszystkich modułów, aktywny udział w rozmowach na forum oraz oddanie pracy końcowej ("Warsztat krytyka filmowego" - recenzja filmowa, "Warsztat młodego reżysera" - max. 5 minutowa etiuda). Uczestnicy otrzymają imienne zaświadczenie.
Zgłoszenia:
Aby zgłosić się na kurs należy wypełnić FORMULARZ ZGŁOSZENIA
Zgłoszenie wypełnia nauczyciel. Z jednej szkoły maksymalnie można zgłosić 3 grupy liczące do 5 osób. Każda grupa musi mieć nazwę. W formularzy musi zostać podany adres e-mail ucznia bądź grupy uczniów (np. lidera grupy) O udziale w kursie decyduje kolejność zgłoszeń. Zgłoszenia przyjmowane są do 1 marca 2012 r.
Zainteresowanych zapraszam do biblioteki szkolnej do prof. Agnieszki Łączkowskiej |