STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Czerwiec 03 2020 00:23:14   
MINISTER EDUKACJI
MINISTER EDUKACJI
W ŻEROMSKIM
PROJEKTYNawigacja
REFORMA EDUKACJI

MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

NAUCZYCIELE

ABSOLWENCI

BIBLIOTEKA

PEDAGOG SZKOLNY

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2018

WOLONTARIAT

PCK

RADA RODZICÓW

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
OLIMPIADA BIOLOGICZNA
NAUKA

Uczennica klasy IIE Zuzanna Bożek zakwalifikowała się do II etapu Olimpiady Biologicznej. Warunkiem niezbędnym zakwalifikowania się do etapu okręgowego było napisanie pracy badawczej i uzyskanie odpowiedniej liczby punktów. Zuzanna uzyskała taką liczbę punktów, że może dwukrotnie startować w etapie okręgowym.

Oto fragment wstępu pracy badawczej...

Przedmiotem pracy badawczej było określenie wpływu pH pożywki i temperatury inkubacji na wzrost bakterii saprofitycznych znajdujących się na różnych urządzeniach elektronicznych.

Przeprowadzone badania wykazały, że pH pożywki oraz temperatura inkubacji w znacznym stopniu wpływają na wzrost bakterii saprofitycznych wyizolowanych z urządzeń elektronicznych. Jednak większy wpływ na wzrost bakterii ma pH podłoża niż temperatura inkubacji. Podłoża o pH kwaśnym i silnie zasadowym hamują wzrost bakterii, a optymalnym do rozwoju jest pH obojętne. Natomiast optymalna temperatura inkubacji dla bakterii saprofitycznych wynosi od 30 oC do 44 oC, a powyżej 56 oC powoduje zahamowanie ich wzrostu. Badania udowodniły, że urządzenia elektroniczne, które rzadko są używane, stanowią lepsze podłoże dla występowania bakterii niż te, które pozostają w codziennym zastosowaniu (...)