STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Marzec 29 2024 11:04:37   
MINISTER EDUKACJI
MINISTER EDUKACJI
W ŻEROMSKIM
PROJEKTY







Nawigacja
REFORMA EDUKACJI

MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

NAUCZYCIELE

ABSOLWENCI

BIBLIOTEKA

PEDAGOG SZKOLNY

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2018

WOLONTARIAT

PCK

RADA RODZICÓW

Logowanie
Nazwa Użytkownika

Hasło



Zapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
KURS RATOWNICTWA MEDYCZNEGO
INNE

Od 19 października uczniowie naszego liceum rozpoczęli realizację programu "Nie bój się! Pierwsze cztery minuty mogą uratować życie Tobie lub Twojemu bliżniemu". Autorami projektu są nauczyciele przysposobienia obronnego - ratownicy medyczni, czyli prof. Katarzyna Zemła i dyr Stanisław Pawlikiewicz.

Jego głównym celem jest propagowanie wiedzy z zakresu ratownictwa medycznego, kształcenie umiejętności przełamywania psychologicznych barier stresu i strachu. W ćwiczeniach biorą udział uczniowie klas II.

Nawiązaliśmy współpracę z ratownikami Policealnej Szkoły Medycznej. Serdecznie dziękujemy pani dyrektor szkoły mgr Renacie Duszy za przychylność, otwartość i chęć dłuższej współpracy.

Zajęcia łączą w sobie teorię i praktykę, a podsumowaniem cyklu stanie się egzamin, który złożą uczniowie ok. kwietnia, uzyskując w ten sposób certyfikat z "Pierwszej Pomocy Przedmedycznej". Ponadto czekają nas jeszcze dodatkowe atrakcje, bo w programie projektu mamy ćwiczenia za Strażą Pożarną, Policją. Będziemy o nich bezzwłocznie Was informować.

K.Z.


A co na ten temat mówi Kasia, jedna z uczestniczek szkolenia?

"Jedyne, co było nam wiadome tuż przed środową lekcją PO, to fakt, że po raz pierwszy mieli do nas zawitać ratownicy medyczni z Policealnej Szkoły Medycznej. Z nutką niecierpliwości i ciekawości czekaliśmy na dzwonek rozpoczynający zajęcia, które mieliśmy dzielić z klasą II F.

Pierwsza myśl, jaka przychodzi mi do głowy, to widok sympatycznych twarzy ratowników medycznych, którzy oznajmili, że na dzisiejszej lekcji wprowadzą nas w świat teorii z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Cenne informacje zostały nam przekazane w formie prezentacji multimedialnej uzupełnionej różnymi wskazówkami oraz prezentacją niektórych czynności na fantomie, tym razem wykonanych tylko przez ratowników. Podsumowaniem był krótki test sprawdzający, co zdołaliśmy zapamiętać z zajęć. Sądzę, że każdy napisał go celująco, gdyż trudno w tak sympatycznej atmosferze nie mieć chęci do przyswajania nowej wiedzy. :-) Już wkrótce czekają nas zajęcia praktyczne, wobec których nasze obawy z cyklu: "Co to będzie, jak to będzie?", niemalże zniknęły. Zajęcia teoretyczne sprawiły, że jesteśmy jak najbardziej pozytywnie nastawieni do kolejnych etapów zdobywania tak bezcennej umiejętności, jaką jest udzielanie pierwszej pomocy."

Kasia Struzik