STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Październik 24 2020 11:22:10   
MINISTER EDUKACJI
MINISTER EDUKACJI
W ŻEROMSKIM
PROJEKTYNawigacja
REFORMA EDUKACJI

MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

NAUCZYCIELE

ABSOLWENCI

BIBLIOTEKA

PEDAGOG SZKOLNY

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2018

WOLONTARIAT

PCK

RADA RODZICÓW

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
WARSZTATY POETYCKIE, 1A, GORCE
INNE

Są już wszyscy. Siedzimy w jadalni schroniska na Maciejowej otoczeni góralskimi akcesoriami: czekan, liny, ciupagi itd. Gorąca herbata wzmacnia nasze siły nieco nadwyrężone wspinaczką. "Czy możemy już iść do swoich pokoi?" "Nie, pozostańcie jeszcze chwilę" Nie tłumaczę, że "chwila" to pojęcie względne. Wiem, że do kolacji pozostały jeszcze prawie dwie godziny. Wykorzystamy ten czas trochę inaczej niż zwykle. Mam lekką tremę; nie uczę w 1a i nie wiem jak potoczą się nasze warsztaty. W końcu 1a to humaniści, więc jakoś to będzie... Zaczynam: "Wyobraźcie sobie, że nagle straciliśmy umiejętność porozumiewania się mową. Możemy jednak używać czterech dowolnych słów, mogą to być rzeczowniki, czasowniki, przymiotniki, partykuły itd. Pomyśl, jakie słowa wybrałbyś - cztery słowa, które są dla ciebie najważniejsze...
Każdy z was otrzyma cztery karteczki - na każdej z nich powinien znaleźć się dokładnie ten sam komplet czterech wybranych słów. Jedną z karteczek pozostaw sobie, trzema innymi wymień się z dowolnymi osobami. Starajcie się nie rozmawiać ze sobą w tej części ćwiczenia, by nie sugerować innym jakich słów mają użyć."
To, z pozoru proste zadanie zajmuje każdemu z nas (nauczyciele również biorą udział w zabawie) od pięciu do dziesięciu minut. Potem następuje dosyć sprawna wymiana kartek i każdy dysponuje już nie tylko swoimi czterema słowami, ale również słowami wybranymi przez trzy inne osoby - w sumie 16 wyrazów (oczywiście niektóre z nich mogą się powtarzać) "Każdy z was, ze słów, którymi dysponuje, postara się napisać wiersz - czas do kolacji. Można zrezygnować z niektórych słów, wolno odmieniać rzeczowniki, czasowniki, zaimki itd. Nie wolno dokładać nowych słów z wyjątkiem spójników i przyimków" Uczniowie znikają w swoich pokojach, słychać rozmowy (świetna akustyka, lepsza niż w teatrze greckim), żartobliwe komentarze i śmiechy. Jestem przekonana, że praca twórcza rozpocznie się pięć minut przed kolacją i uczniowie "z lekka" potraktują temat... i tu moje zdziwienie, gdy odwiedzając poszczególne pokoje widę muzy tańczące nad głowami uczniów.
Większość uporała się z tematem sprawnie, choć niektórzy przyznali, iż najtrudniejszy był początek, czyli wymyślenie czterech najważniejszych słów. Wiersze zostały zebrane i po wieczornym spacerze dwie komisje wyłoniły zwycięzców - autorów najlepszych prac. Klaudia, Kamil i Agnieszka zostali nagrodzeni tomikami poezji.

D.M.

Zapraszamy do galerii