STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Lipiec 07 2020 08:46:04   
MINISTER EDUKACJI
MINISTER EDUKACJI
W ŻEROMSKIM
PROJEKTYNawigacja
REFORMA EDUKACJI

MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

NAUCZYCIELE

ABSOLWENCI

BIBLIOTEKA

PEDAGOG SZKOLNY

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2018

WOLONTARIAT

PCK

RADA RODZICÓW

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
Niezwykły świat fantasy w Żeromskim - sesja popularnonaukowa zorganizowana we współpracy z Akademią im. Jana Długosza w Zawierciu
NAUKA

Spotkanie, które odbyło się 5.12.2017 w I Liceum Ogólnokształcącym, zadało kłam twierdzeniu, że młodzież w ogóle nie czyta książek. Są gatunki literackie, które cieszą się niesłabnącą popularnością. Mowa o fantasy.
Spotkanie zainspirowane zostało realizowanym w szkole Narodowym Programem Rozwoju Czytelnictwa. Program na potrzeby szkoły tworzony był przez panie Beatę Pustułkę i Agnieszkę Łączkowską. Współpraca z Akademią im. J. Długosza w Częstochowie trwa od kilku już lat, a jej koordynatorkami są panie: Maja Janus i Aleksandra Stolecka.
Tym razem sesja dotyczyła zagadnień związanych z fantasy. Szczególnym zainteresowaniem cieszył się wykład reprezentującego AJD pana Łukasza Sasuły, który opowiadał o roli fantasy w grach komputerowych. Ciekawym doświadczeniem było przekonać się, że o grach fantasy można mówić, jak o tekstach kultury i że wśród nich są te wartościowe i te artystycznie nieudane. Tematykę gier uzupełniła wypowiedź pani Justyny Migoń - Sasuły, która opowiadała o motywie szaleństwa w grach fantasy. Aktywny udział w sesji wzięli uczniowie, którzy przygotowali prezentacje i film. Mogliśmy zobaczyć także wystawę prac plastycznych fantasy. Tytuł zorganizowanej sesji brzmiał „Dlaczego fantasy?” Odpowiedzią na to pytanie niech będą słowa J. R. Tolkiena: „Najbardziej koszmarny zamek, jaki kiedykolwiek wytrząsnął z worka olbrzym z celtyckiej opowieści, jest mniej szkaradny od zautomatyzowanej fabryki, która stanowi doświadczenie współczesnej cywilizacji” – dlatego – fantasy.”

Galeria zdjęć