STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Październik 26 2020 20:17:22   
MINISTER EDUKACJI
MINISTER EDUKACJI
W ŻEROMSKIM
PROJEKTYNawigacja
REFORMA EDUKACJI

MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

NAUCZYCIELE

ABSOLWENCI

BIBLIOTEKA

PEDAGOG SZKOLNY

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2018

WOLONTARIAT

PCK

RADA RODZICÓW

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
IV MEMORIAŁ SIATKARSKI IM. MARIANA BARTOLEWSKIEGO I ROBERTA KWIETNIA
SPORT

31 maja 2017 w I LO im. S. Żeromskiego w Zawierciu odbył się już po raz czwarty memoriał w piłce siatkowej dziewcząt, który skierowany jest do uczniów szkół gimnazjalnych naszego powiatu. Celem imprezy jest propagowanie wśród młodzieży pięknej i szlachetnej gry, jaką jest siatkówka oraz ocalenie od zapomnienia pamięci dwóch zawierciańskich pedagogów – trenerów, byłych nauczycieli I LO, prof. Mariana Bartolewskiego i prof. Roberta Kwietnia.
W tegorocznej imprezie wzięły udział drużyny z ZS I w Łazach i MZS w Porębie oraz drużyna gospodarzy z I LO w Zawierciu. Honorowy patronat objęli - Starosta Zawierciański, Pan Krzysztof Wrona oraz Prezydent Miasta Zawiercie, Pan Witold Grim, który oficjalnie wraz z dyrektorem liceum, Panią Bożeną Bańską otworzył tę edycję. Patronatem medialnym zajął się portal zawierciańskie.pl
Zawody zakończyły się zwycięstwem dziewcząt z I LO im.S. Żeromskiego pod kierunkiem mgr Renaty Kowalczyk – Wyderki w składzie: M. Walczak, N. Miłosz, J. Wyderka, E. Wyderka, Z. Kłosowska, J. Czernicka, A. Kwiędacz, W. Jarzyńska.
Nagrody drużynom oraz najlepszym zawodnikom turnieju wręczyła dyrektor I LO mgr B. Bańska, a w imieniu Starosty Zawierciańskiego, Naczelnik Wydziału Edukacji, mgr Jerzy Muc.
Miejsce drugie zajęły gimnazjalistki z Poręby pod kierunkiem mgr Sebastiana Wilczyńskiego, a miejsce trzecie gimnazjalistki z Łaz pod kierunkiem mgr Katarzyny Kwiecień i mgr Mileny Machowiec.
Dzięki szczodrości sponsorów uczestniczki poza pamiątkowymi dyplomami i pucharami odebrały również cenne nagrody rzeczowe oraz uczestniczyły w poczęstunku. Fundatorami byli: Starostwo Zawierciańskie, Urząd Miasta Zawiercie, "SENGAM SPORT", Centrum Inicjatyw Lokalnych, "JURAFIT", Huta Szkła Zawiercie, Jura.pl, Hotel "Pod figurą" w Podzamczu, "Aerobic" Joanna Sierka.
Przy okazji tej imprezy warto pokrótce przypomnieć sylwetki patronów memoriału.
Mgr Marian Bartolewski – "człowiek legenda" zawierciańskiego sportu. Uczestnik kampanii wrześniowej w 1939 r., żołnierz AK. Podopieczni profesora m.in., dwukrotnie zdobyli Mistrzostwo Polski Młodzików w piłce siatkowej chłopców (1964 r. i 1965 r.), zajęli III miejsce na Mistrzostwach Polski MKS w piłce siatkowej dziewcząt (1964r.) oraz III miejsce na Mistrzostwach Polski w piłce nożnej (1956 r.). „Moniek”, bo tak nazywali go jego uczniowie był propagatorem niezliczonych dyscyplin i konkurencji. Szanowany i uwielbiany przez młodzież po dziś dzień pozostał w pamięci swoich wychowanków. Dzięki pracy profesora i wynikom jakie uzyskali jego uczniowie doszło do założenia w Zawierciu Międzyszkolnego Klubu Sportowego. Zginął tragicznie w 1970 r. wypadku samochodowym wracając z kolejnego, służbowego wyjazdu. Mieszkańcy i władze Zawiercia uhonorowali tego wyjątkowego człowieka poprzez nadanie jego imieniem hali sportowej OSiR przy ul. Moniuszki.
Mgr Robert Kwiecień podobnie jak jego poprzednik ukochał siatkówkę. „Kwiatek”, bo tak zwracali się do niego przyjaciele był świetnym organizatorem, niezwykle precyzyjnie wręcz pedantycznie podchodzącym do swych obowiązków, sumiennym, wzorowym szkoleniowcem, wspaniałym wychowawcą i nauczycielem. Swój talent i doświadczenie pedagogiczny miał możliwość przekazywać w trzech zawierciańskich szkołach. SP 6, Gimnazjum Nr 2 oraz I LO im. S. Żeromskiego, ale przede wszystkim w szeroko zakrojonej pracy pozaszkolnej. Z jego inicjatywy powstał Gimnazjalny Klub Sportowy „Olimpijczyk. Jego podopieczne m.in. zdobyły Mistrzostwo Województwa w mini-siatkówce, dwukrotnie Mistrzostwo Śląska w siatkówce w kategorii gimnazja oraz były Wicemistrzyniami Śląska w kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Osobiście Pan Robert był bardzo dumny ze swojego pierwszego, dużego osiągnięcia jakim było Mistrzostwo Województwa w Sztafecie 4 x 200, które zdobył wraz z uczennicami Szkoły Podstawowej Nr 2. Zmarł zdecydowanie przedwcześnie w 2012 r, trawiony ciężką chorobą. Mimo złych rokowań jednak do końca się nie poddawał, tak jak na prawdziwego sportowca przystało.
Organizatorzy memoriału mają ambicję kontynuować i rozszerzać zasięg tej cyklicznej imprezy, by ideały i wartości jakie próbowali przekazać swoim uczniom profesorowie z I LO przetrwały. Podobne oczekiwania wyraził Prezydent Miasta Zawiercia, Pan Witold Grim, który zadeklarował chęć pomocy w organizacji i promocji kolejnych edycji.
Joanna Sierka


Galeria zdjęć