STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Lipiec 07 2020 07:51:55   
MINISTER EDUKACJI
MINISTER EDUKACJI
W ŻEROMSKIM
PROJEKTYNawigacja
REFORMA EDUKACJI

MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

NAUCZYCIELE

ABSOLWENCI

BIBLIOTEKA

PEDAGOG SZKOLNY

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2018

WOLONTARIAT

PCK

RADA RODZICÓW

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
„Body Worlds „ i Święto Liczby Pi w Instytucie Chemii Uniwersytetu Śląskiego oczami Żeromiaków
NAUKA

15.03.2017r. upłynął klasie I d pod znakiem nauk ścisłych: biologii i chemii. Młodzież uczestniczyła w organizowanym przez Uniwersytet Śląski Święcie Liczby Pi. Zajęcia , w których braliśmy udział, odbywały się w Instytucie Chemii. Przez ponad godzinę mogliśmy poznawać w czasie wykładu pani mgr Alicji Mężyk pracę biegłego sądowego. Wykład nosił intrygujący tytuł „CSI kontra rzeczywistość- chemik na miejscu zbrodni” .Podczas prezentacji zapoznaliśmy się z narzędziami analizy fizykochemicznej, które pomagają wykryć sprawcę zbrodni. Okazało się , że milczącym „świadkiem” w sprawie może być właściwie wszystko, problem tylko we właściwym dobraniu narzędzi badawczych.
Drugą część Święta Pi stanowiły pokazy doświadczalne. Przedstawiciele Koła Naukowego Chemików zademonstrowali nam, jak przyrządzić pastę do zębów dla słonia, czy umieścić lokomotywę w próbówce. Przekonaliśmy się, że chemia nie musi być nudna, może być kolorowa i wesoła.
Kolejna część wyjazdu do Katowic miała zdecydowanie inny charakter. Mogliśmy zapoznać się z najliczniej odwiedzaną wystawą świata -„Body Worlds”. Wystawa przedstawia anatomię człowieka, prezentując autentyczne ludzkie ciała. Są one ukazane w sposób pełen szacunku dla ludzi, którzy zdecydowali się przekazać swoje ciało po śmierci. Dzięki procesowi plastynacji wystawa pokazuje ludzkie ciało w zdrowiu i chorobie. Skłania do refleksji nad sposobem naszego życia, kształtuje zachowania prozdrowotne.
Dla każdego zwiedzającego, w tym także i dla nas, wystawa stanowiła wstrząsające, a jednocześnie ubogacające przeżycie. „Body Worlds” można obejrzeć w katowickim Supersamie co najmniej do końca kwietnia. Naprawdę warto.
Opiekunowie: R. Wizor, A. Stolecka. E. Gawęda

Galeria zdjęć