STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Wrzesień 27 2020 18:29:31   
MINISTER EDUKACJI
MINISTER EDUKACJI
W ŻEROMSKIM
PROJEKTYNawigacja
REFORMA EDUKACJI

MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

NAUCZYCIELE

ABSOLWENCI

BIBLIOTEKA

PEDAGOG SZKOLNY

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2018

WOLONTARIAT

PCK

RADA RODZICÓW

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
VI NOC FILMOWA 04-12-2015
INNE

VI NOC FILMOWA


ZWIASTUN II "ZIEMIA OBIECANA"

"ZIEMIA OBIECANA"Propozycja II – "ZIEMIA OBIECANA"
rok produkcji: 1975
reżyseria i scenariusz: Andrzej Wajda
muzyka: Wojciech Kilar

Film Andrzeja Wajdy jest adaptacją powieści Władysława Reymonta i jednym z niewielu przypadków, kiedy to "kopia" jest lepsza od "oryginału". XIX wiek. Rodzący się w bólach polski kapitalizm. Trzej główni bohaterowie czyli: Karol Borowiecki – Polak (R. Olbrychski), Moryc Welt – Żyd (W. Pszoniak) i Maks Baum – Niemiec (A. Seweryn). Trzej główni bohaterowie, pomimo iż wiele ich dzieli (narodowość, religia), to łączy ich serdeczna przyjaźń i interesy. Na swojej ziemi chcą wybudować fabrykę i wreszcie pracować "na siebie". Wajda dał w woim filmie przejmujący obraz wyłaniającego się nowego świata, świata kapitalistycznego, który u swego zarania jest okrutny i nieokrzesany. Mimo iż film powstał w 1974 (a powieść przeszło 100 lat temu), nadal uderza nas swoją brutalną wizją rzeczywistości i bezkompromisowością w odzieraniu nas ze złudzeń, co do natury człowieka i stosunków międzyludzkich. Wajda próbuje nam pokazać, że świat, w którym przestaje liczyć się człowiek, zamienia się w prawdziwe piekło na ziemi. Pieniądz nie jest czymś, na gruncie czego można zbudować jakiś system etyczny, a bez tego "hamulca" dajemy upust swojej najbardziej ciemnej, zwierzęcej naturze. W kuluarach mówiono, że W. Rejmont powinien dostać literacką nagrodę Nobla właśnie za to dzieło. Podobnie mówiono o Wajdzie. Pomimo nominacji, nie dostał za ten film Oskara, ale bez wątpienia na niego zasługiwał.
Muzykę do filmu skomponował Wojciech Kilar, pianista i kompozytor, uważany za jednego z najwybitniejszych twórców muzyki filmowej naszych czasów. Współpracował z wieloma sławnymi reżyserami, takimi jak: Krzysztof Zanussi (Obce ciało), Andrzej Wajda (Pan Tadeusz), Francis Ford Coppola (Drakula), Roman Polański (Pianista) czy Krzysztof Kieślowski (Przypadek).

Dla zainteresowanych: K. Zanussi o Wojciechu Kilarze tutaj: K. Zanussi o Wojciechu Kilarze, a tutaj jeden z najbardziej znanych walców jego autorstwa z filmu "Trędowata" w reżyserii Jerzego Hoffmana "Trędowata"

Nasi tegoroczni maturzyści już niedługo tańczyć będą poloneza właśnie do kompozycji tego wybitnego twórcy – polonez z "Pana Tadeusza" tutaj: polonez z "Pana Tadeusza"