STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Lipiec 07 2020 08:28:14   
MINISTER EDUKACJI
MINISTER EDUKACJI
W ŻEROMSKIM
PROJEKTYNawigacja
REFORMA EDUKACJI

MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

NAUCZYCIELE

ABSOLWENCI

BIBLIOTEKA

PEDAGOG SZKOLNY

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2018

WOLONTARIAT

PCK

RADA RODZICÓW

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
LEKCJA GEOGRAFII
NAUKA

Uczniowie naszej szkoły poznali historię jednego z największych odkryć geograficznych XX wieku, dzieki spotkaniu z Jerzym Majcherczykiem, odkrywcą najgłębszego kanionu na świecie, autorem czterch książek i wielu artykułów o eksploracji i turystyce. Spotkanie zaaranżowane zostało przez panią Grażynę Płazak oraz panią Justyną Janas.

Polak jednak potrafi

Każdy z nas marzył kiedyś o wielkich odkryciach geograficznych. Nazwiska Kolumba, Da Gamy i Magellana zna przecież cały świat. Okazuje się, że znany jest także Polak, Jerzy Majcherczyk, który wraz ze swoimi kolegami odkrył najgłębszy kanion na świecie i został w Peru bohaterem narodowym.

Sześciu studentów z Krakowa biorących udział w wyprawie Canoandes’79 przez ponad 2 lata pokonywało na kajakach i pontonie kolejne kilometry malowniczych zakątków Peru. Trzynasty dzień maja 1981 roku na długo zapadł w ich pamięci. Ekspedycja w składzie: Jacek Bogucki, Piotr Chmieliński, Jerzy Majcherczyk i Andrzej Piętowski oraz Stefan Danielski i Krzysztof Kraśniewski, dotarła do najgłębszego kanionu na świecie - Rio Colca. - Biorąc pod uwagę warunki i okoliczności z jakimi podróżnicy spotkali się w Peru, to było to wielkie odkrycie - przekonuje Henryk Wysocki, dyrektor Miejsko-Gminnego Ośrodka Kultury w Siewierzu, gdzie znajduje się wystawa poświęcona polskiej wyprawie. Dlaczego akurat w Siewierzu, a nie w Krakowie czy Zakopanem? Odpowiedź jest bardzo prosta. Głównym inicjatorem wyprawy był bowiem Jerzy Majcherczyk, rodowity siewierzanin, obecnie mieszkający w USA. Wielki podróżnik i odkrywca co roku odwiedza swoje rodzinne strony, prezentując przy okazji kolejne zbiory i zdjęcia z wyprawy, która ze względu na stan wojenny, nie odbiła się szerokim echem w naszym kraju.

Po trzech latach starań odkrycie Polaków uznała Księga Rekordów Guinnessa, rejestrując Kanion Colca jako najgłębszy na świecie. Na świecie sukces polskich odkrywców jest uznawany za jedno z największych odkryć geograficznych XX wieku. Kanion Rio Colca, to obecnie druga atrakcja turystyczna w Peru po słynnym Madjugorie.

Co ciekawe, jubileusz 25-lecia odkrycia wyprawy był zarazem 25-leciem pontyfikatu Jana Pawła II. Samego odkrycia Polacy dokonali 13 maja, w dniu zamachu na Ojca Świętego. Te powiązania utwierdziły odkrywców w przekonaniu, że Jan Paweł II był duchowym patronem wyprawy. Podróżnicy nazwali największe wodospady w Rio Colca na cześć Papieża Polaka „Wodospadami Jana Pawła II”.

Historię Jerzego Majcherczyka i wyprawy polskich odkrywców poznali niedawno uczniowie I LO im. S. Żeromskiego, którzy pojechali do Siewierza z nauczycielką geografii, Justyną Janas oraz nauczycielką języka polskiego, Grażyną Płazak. - Takie wystawy, to świetna lekcja zarówno geografii, jak i patriotyzmu - przyznał uczeń I LO Damian Pałka.
Rzeczywiście, kanion Rio Colca, to oprócz wielkiej atrakcji turystycznej, także świetne miejsce do promocji naszego kraju oraz potwierdzenie tezy, że Polak jednak potrafi. Patryk Drabek (Gazeta Zawierciańska Jura nr 18/2008)

Jerzy Majcherczyk - urodzony 12 maja 1952 r. w Siewierzu, studiował w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, gdzie z grupą kolegów założył w 1972 r. Akademicki Klub Kajakowy „Bystrze”. Jest autorem czterech książek i wielu artykułów o eksploracji i turystyce. W roku 1994 jako jedyny Polak został zaliczony do grona 20 Legend Wioślarstwa przez redakcję miesięcznika „Paddler”. W 2000 roku został wybrany przez Amerykański Związek Kajakowy do grupy „100 najlepszych wioślarzy świata XX wieku”.

Na zdjęciu: Uczniowie I LO wraz z opiekunkami poznali historię jednego z największych odkryć geograficznych XX wieku.