STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Listopad 29 2021 22:08:32   
MINISTER EDUKACJI
MINISTER EDUKACJI
W ŻEROMSKIM
PROJEKTYNawigacja
REFORMA EDUKACJI

MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

NAUCZYCIELE

ABSOLWENCI

BIBLIOTEKA

PEDAGOG SZKOLNY

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2018

WOLONTARIAT

PCK

RADA RODZICÓW

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
"WARSZAWA DA SIĘ LUBIĆ..."
WYJAZDY

Grupa młodzieży z naszego liceum wraz z uczniami z ZS ze Szczekocin wybrała się 23-24 marca na wycieczkę do Warszawy. Wyprawa była zorganizowana już kolejny raz, a głównym i zarazem pierwszym punktem programu wycieczki była wizyta i lekcja muzealna w dworku Żeromskiego w Konstancinie. Krótki wykład o naszym patronie poprowadziła tam pani prof. Alina Kowalczykowa, znany i ceniony literaturoznawca. Mieliśmy też okazję, mimo prac remontowych wykonywanych w budynku, zobaczyć z bliska przedmioty użytku codziennego należące do pisarza i jego rodziny. Zaprosiliśmy panią profesor do naszej szkoły na kolejny wykład o naszym patronie, na co pani prof. Kowalczyk chętnie przystała. Liczymy na prelekcję w I LO w niedługim czasie...

Po krótkiej wizycie w Konstancinie wyruszyliśmy w kierunku Warszawy, gdzie czekał już na nas przewodnik. Zwiedzanie Warszawy rozpoczęliśmy od Muzeum Powstania Warszawskiego, które powstało dla uczczenia pamięci 63 dni powstania z 1944 roku przeciwko hitlerowskiemu okupantowi. Gmach muzeum zrobił na nas olbrzymie wrażenie – wydawało się, że czas zatrzymał się kilkadziesiąt lat temu. Multimedialne wyposażenie obiektu powodowało, że odwiedzający czuli się, jakby byli w środku miasta, w trakcie działań powstańczych na terenie Warszawy. Interaktywne ekspozycje pozwalały poznać wydarzenia, które zaważyły na dzisiejszym obliczu miasta. Wrażenie jest co najmniej piorunujące, wstrząsające, poruszające i przede wszystkim... smutne. Szczególnie przejście kanałami daje obraz tragedii tamtych dni.

Po wizycie w muzeum udaliśmy się wraz z przewodnikiem na Stare Miasto. Pan Bogusław naprawdę ciekawie i z dużą dozą humoru opowiadał nam historię Starego Miasta, kolumny Zygmunta III Wazy. Podziwialiśmy XV - wieczne kamienice oraz pomnik Syrenki, który stoi w centrum Rynku. Na Kanonii znajduje się najwęższa kamienica w Warszawie oraz dzwon, który „ jeśli będziemy w to usilnie wierzyć, spełni nasze najskrytsze marzenia”. Potem wąskimi uliczkami dotarliśmy do średniowiecznych murów obronnych i najciekawszego ich fragmentu – Barbakanu oraz Pomnika Małego Powstańca. Lekko zmęczeni i głodni z radością powitaliśmy wizję obiadokolacji, a następnie nocnego spaceru po stolicy. Późnym wieczorem przyjechaliśmy do hostelu, gdzie po rozlokowaniu się w pokojach i gorącym prysznicu, wszyscy (lub prawie wszyscy) udali się na zasłużony odpoczynek, by zregenerować siły przed kolejnym, bardzo napiętym dniem.

Drugi dzień wizyty w Warszawie rozpoczęliśmy od zwiedzenia sejmu. Po dokładnych instrukcjach ze strony służb bezpieczeństwa, dostaliśmy się do Sali Plenarnej, gdzie pani przewodnik wyjaśniła nam zasady obradowania Sejmu, opisała historię tego budynku i przybliżyła świat polityków. Zwiedziliśmy między innymi Salę Kolumnową, „korytarz marszałkowski” oraz Salę Posiedzeń Senatu. Zobaczyliśmy gablotę z Laskami Marszałkowskimi, Tablicę upamiętniającą Tragedię Smoleńską i ofiary II Wojny Światowej oraz Tablicę pamiątkową z wizyty Świętego Jana Pawła II w Sejmie.

Kolejnym punktem programu były Łazienki Królewskie. W porannych promieniach słońca, spacer po Łazienkach to istna przyjemność. Letnia rezydencja Stanisława Augusta Poniatowskiego to niezwykłe i magiczne miejsce. O ich pięknie stanowi połączenie klasycystycznej architektury i bogatego, naturalnego otoczenia tworzącego zjawiskowe ogrody. Potem autokarem udaliśmy się do Centrum Nauki Kopernik, gdzie mogliśmy poznawać prawa nauki poprzez samodzielne przeprowadzanie doświadczeń na interaktywnych wystawach. Każdy znalazł tu coś dla siebie, mieliśmy okazję zobaczyć mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, czy eksperymenty ze światłem, wodą, ziemią czy związane bardziej z biologią lub fizyką. Uczestnicy wycieczki wyjechali z Warszawy pełni wrażeń i bogatsi o wiedzę zdobytą w Centrum Nauki Kopernik.

Po intensywnie przeżytych dwóch dniach i obfitym obiedzie rozpoczęliśmy podróż powrotną do domu. Do Zawiercia przyjechaliśmy w późnych godzinach wieczornych. Przekonaliśmy się, że zgodnie ze słowami piosenki „ Warszawa da się lubić...” Wycieczka pozostawiła w nas bardzo pozytywne wrażenia, zobaczyliśmy dużo w krótkim czasie, a przy okazji nie zanudziliśmy się taką dawką zabytków. Serdecznie dziękujemy naszym opiekunkom za cierpliwość, wyrozumiałość, wytrwałość i organizację.