STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Wrzesień 28 2020 15:15:50   
MINISTER EDUKACJI
MINISTER EDUKACJI
W ŻEROMSKIM
PROJEKTYNawigacja
REFORMA EDUKACJI

MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

NAUCZYCIELE

ABSOLWENCI

BIBLIOTEKA

PEDAGOG SZKOLNY

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2018

WOLONTARIAT

PCK

RADA RODZICÓW

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
SŁOWO SCHULZEM MALOWANE
NAUKA


Ależ ten czas „pędzi.” Minął już rok od podpisania umowy patronackiej, jaką zawarła nasza szkoła z Akademią Jana Długosza w Częstochowie. Dnia 8 grudnia 2014 roku będziemy obchodzili okrągłą rocznicę tego, jakże ważnego, wydarzenia dla naszej szkolnej społeczności. Niezwykle owocnie spędziliśmy miniony rok, współpracując z wykładowcami Akademii, wymieniając się doświadczeniami i zdobywając nowe.

Kolejna sesja naukowa będzie poświęcona niezwykle kontrowersyjnemu twórcy Brunonowi Schulzowi. Pisarz ten atakuje czytelnika od pierwszej strony i nie daje nigdy odpocząć, nie daje pozbierać myśli. Jego „perfidia” polega na tym, że opiera się jakiemukolwiek tłumaczeniu, zachęca zaś do naśladowania, parafrazowania, podrabiania. Łatwiej jest mówić Schulzem niż o Schulzu. Po przeczytaniu jednego akapitu od razu wiadomo, że to Schulz, nie od razu jednak wiadomo, co o tym akapicie powiedzieć. Zatem, jak Schulza czytać? Katalogować wątki i tematy? Prześwietlać metafory, tropić zwroty języka?

Mamy nadzieję, że sesja naukowa, którą zatytułowaliśmy „Słowo Schulzem malowane” choć trochę „otworzy” nas na tego rodzaju literaturę. Szacownymi prelegentami będą: Pan dr Janusz Hurnik, studentka filologii polskiej i nasza absolwentka –Natalia Żórawska, oraz uczennica klasy II a – Michalina Słowik.

Zapraszamy wszystkich miłośników prozy Schulza, która jest literaturą niezwykle wymagającą, żądną uwagi, wyobraźni i wrażliwości odbiorców, ale przecież tacy właśnie są Żeromiacy.

Maja Janus