STRONA GŁÓWNA Kontakt ze szkołą News przegląd Filmoteka Szkolna
Grudzień 09 2022 03:03:12   
MINISTER EDUKACJI
MINISTER EDUKACJI
W ŻEROMSKIM
PROJEKTYNawigacja
REFORMA EDUKACJI

MENU

GALERIE

SZKOŁA

UCZNIOWIE

NAUCZYCIELE

ABSOLWENCI

BIBLIOTEKA

PEDAGOG SZKOLNY

GAZETA STEFAN

DOKUMENTY SZKOLNE

PODRĘCZNIKI

MATURA 2018

WOLONTARIAT

PCK

RADA RODZICÓW

Logowanie
Nazwa Użytkownika

HasłoZapomniane hasło?
Wyślemy nowe, kliknij TUTAJ.
INAUGURACJA ROKU AKADEMICKIEGO
PROJEKTY

Gaudeamus igitur” usłyszało 23. X. 2014 r. troje naszych uczniów, którzy rozpoczną od najbliższego poniedziałku zajęcia na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w ramach projektu „Uniwersytet Licealisty”. Natalia, Iwona i Krzysztof otrzymali indeksy uczelni na inauguracji roku akademickiego 2014/2015, która miała miejsce w Centrum Symulacji Medycznej w Katowicach, gdzie wraz z dyrektorami szkół i opiekunami zostało zaproszonych 41 uczniów.

„Jesteście najlepsi z najlepszych” - takimi słowami przywitał młodych studentów „Uniwersytetu Licealisty” prodziekan ds. Studenckich Wydziału Lekarskiego w Katowicach prof. dr hab. n. med. Jerzy Wojnar. Prorektor ds. Studiów i Studentów prof. dr hab. n med. Joanna Lewin – Kowalik zapowiedziała, że nie będzie to „łatwy rok dla uczniów biorących udział w projekcie, ale przecież każda trudność jest do przezwyciężenia”. Bardzo ciekawy Wykład Inauguracyjny pt. „Lekarz – pacjent, pacjent – lekarz, pielęgniarka – pacjent” wygłosił prof. dr hab. n. med. Krzysztof Ziaja. Wielu spośród słuchaczy ta prezentacja dała wiele do myślenia...

Projekt „ Uniwersytet Licealisty” to unikatowa propozycja dla osób, które swoją przyszłość chcą związać z medycyną. Mogą brać w nim udział uczniowie drugiej i trzeciej klasy liceum, które zawarło porozumienie z SUM w zakresie sprawowania opieki merytorycznej. Projekt realizowany jest przez Wydział Lekarski, a jego celem jest popularyzacja studiów w obszarze medycznym, pogłębianie wiedzy i zainteresowań licealistów w zakresie nauk ścisłych, a także zainteresowanie najzdolniejszych z nich nauką w Śląskim Uniwersytecie Medycznym.

Rekrutacja do tegorocznego projektu edukacyjnego odbywała się stopniowo. Do udziału mogli zgłosić się uczniowie, którzy uzyskali w poprzednim roku szkolnym ocenę co najmniej dobrą, z przedmiotów biologia, chemia, matematyka i fizyka lub posiadali inne osiągnięcia np. uczestnictwo w olimpiadach (zawody II lub III stopnia). O przyjęciu do programu decydował wynik przeprowadzonego testu. W ten sposób wyłoniono 41 najlepszych uczniów.

Przez cały rok szkolny, pod okiem pracowników naukowo-dydaktycznych Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, nasi licealiści będą zapoznawać się z takimi dziedzinami wiedzy jak: genetyka medyczna, fizjologia, anatomia, biochemia z elementami diagnostyki laboratoryjnej i zdrowie publiczne. Zajęcia poprowadzą m.in. prof. dr hab. n. med. Magdalena Olszanecka-Glinianowicz – kierownik Zakładu Promocji Zdrowia i Leczenia Otyłości, dr hab. n. med. Halina Jędrzejowska-Szypułka – pracownik Katedry i Zakładu Fizjologii, dr hab. n. med. Tomasz Francuz – kierownik Katedry i Zakładu Biochemii oraz prof. dr hab. n. med. Grzegorz Bajor – kierownik Katedry i Zakładu Anatomii Prawidłowej. Dodatkowo, uczestnicy projektu będą mogli brać udział w wydarzeniach naukowych, kulturalnych i sportowych organizowanych przez Uniwersytet (m.in. udział w konferencjach naukowych, dniach otwartych itp.).

Po zakończeniu cyklu kształcenia licealiści biorący udział w projekcie będą mogli przystąpić do egzaminu końcowego organizowanego przez SUM w formie konkursu ogólnopolskiego dla uczestników „Uniwersytetu Licealisty”. Laureaci konkursu uzyskają dodatkową liczbę punktów w postępowaniu rekrutacyjnym, co pozwoli im na uzyskanie wyższej lokaty na liście rankingowej.

Natalia, Iwona i Krzysztof mają dużą szansę, by poszerzyć swoją wiedzę i zyskać dodatkowe punkty na studia medyczne. Dla chętnej grupy młodych, przyszłych lekarzy z naszej szkoły, otwiera się szansa na przystąpienie do kolejnej tury projektu w czerwcu 2015 r. Pamiętajcie jednak o wysokiej średniej!... Oby było nas jak najwięcej!

Opiekun projektu:
Agnieszka Łączkowska